Ödeme Kartları

Ödeme yapmak amacıyla nakit para yerine kullanabileceğiniz kartlara ödeme kartı denir. Tüm dünyada ödeme kartları genellikle “kredi kartı” ile anılmaktadır. Ödeme kartlarının birçok ortak özelliği olsa da (TROY, Mastercard, Visa gibi ödeme şemaları, kart numaraları, son kullanım tarihleri gibi) ödeme kartları; kredi kartı, banka hesap kartı, ön ödemeli kart ve kapalı devre kart olmak üzere dörde ayrılır.

Türkiye’de 13-29 yaş aralığındaki gençlerin satın alma güçlerine destek olmak ve daha çok seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla hizmet veren Avrupa Gençlik Kartı (EYCA) da TROY şemalı bir ön ödemeli karttır.

Banka Hesap Kartı (Debit Card) Nedir?

Banka hesap kartları (debit card), hesabınızdaki para ile işlem yapmanızı sağlayan kartlardır. Çoğunlukla maaş, burs, harçlık hesabından para çekmek amacıyla kullanılan bu kartlarla ATM’lerin yanısıra tüm pos cihazlarında ve e-ticaret sitelerinde de kullanılabilir. Banka hesap kartları bir banka mevduat hesabına bağlı olarak çıkartılır.

Banka kartları da ön ödemeli kartlar gibi -çoğunlukla- borçlandırmayan, hesabınızda bulunan bakiye kadar para çekme işlemi veya harcama yapmanıza izin veren kartlardır. Bazı bankalar hesap kartınıza bağlı olarak kullanabileceğiniz avans hesabı hizmeti de sunmaktadır ancak bu hizmeti kullanmak çoğu zaman yüksek faiz oranlarına tabidir.

Bankalar, 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan hareketle sunmuş oldukları mevduat hesabı ve kart için hesap işletim ücreti alabilmektedir.

Özetle banka hesap kartları, genellikle borçlandırmayan, hesabınızda bulunan para kadar harcama ve para çekme işlemi yapabildiğiniz, arkasında bir banka mevduat hesabı bulunan kartlardır. Bankalar hesabınızda bulunan parayı finansal araçlarda kullanarak para kazandığı için hesap kartları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak 5411 sayılı Bankacılık Kanunundan hareketle, genelde yıllık olmak üzere 3 aylık veya 6 aylık dönemlerde hesap işletim ücreti alınmaktadır.

Diğer Kart Türleri

Ön Ödemeli Kart (Prepaid Card) Nedir?

Ön ödemeli kartlar, borçlandırmayan, karta yatırdığınız para kadar harcama ve para çekme işlemi yapabildiğiniz, hizmet sağlayıcı kuruluşun sizin paranızı gecelik faiz vb. finansal araçlarda değerlendirerek para kazanmasına izin vermeyen, bankalar olmadan ödeme yapmayı sağlayan araçlardır. Daha fazlası için tıklayın…

Kredi Kartı (Credit Card) Nedir?

Kredi kartları bankalar tarafından sunulan, gelir durumu ile geçmiş ve mevcut finansal durumun değerlendirilmesi sonucunda bakiyesi belirlenen, kullanıcıyı borçlandıran, aylık periyotlarla borcun ödenmesi gereken kartlardır. Neredeyse tüm bankalar tarafından sunulan kredi kartları yıllık kart aidatı adı altında, bankadan bankaya değişen fiyatlarda ücret alırlar. Daha fazlası için tıklayın…

30 Ülkede 70.000’den Fazla Avantaj

EYCA ile Türkiye’deki indirimlerin yanı sıra 30 Avrupa ülkesinde 70.000’den fazla noktada indirim, avantaj, ücretsiz giriş hakkı gibi ayrıcalıklardan faydalanabilirsin.

Arnavutluk
Andorra
Avusturya
Azerbaycan
Belçika
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs
Çekya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Karadağ
Hollanda
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İtalya
Türkiye
Ukrayna
Birleşik Krallık

HENÜZ EYCA’NI ALMADIN MI?