Konu seyahate gelince hemen hepimiz Avrupa ülkelerine gitmek için Schengen’in ne kadar zor alındığından, onca evrakı toplamanın nasıl yorucu olduğundan, kimi evrakları toparlayamadığımızdan bahsediyoruz. Şöyle 6 aylık veya 1 yıllık çok girişli bir vizemiz olsa da tekrar vize başvurusu yapmakla uğramasak dediğini duyar gibiyiz. Tam da bu sebeple senin için uzun süreli Schengen almanın püf noktalarını, çok seyahat edenlerin tecrübelerinden yola çıkarak derledik.

  1. İlk giriş yaptığınız ülke vizenizin olduğu ülke olsun. Yeni vize başvurularında konsoloslukların özellikle dikkat ettiği bir nokta daha önceki Schengen girişleri ile vize alınan ülkelerin birbirini tutup tutmadığı. Bu vize ve ülke girişlerinin birbiriyle uyumlu olması durumunun uzun süreli vize için bir kolaylaştırıcı faktör olduğu bilinen bir durum.
  2. Başvurunuzu uzun süreli vize verme oranı daha fazla olan ülkelerden yapın. Bazı ülkelerin diğer ülkelerden daha fazla uzun süreli vize verdiği bilinmekte. Özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın daha uzun süreli vize verdiği biliniyor. Eğer turistik amaçla gidiyorsanız ve hangi ülkeden vize aldığınız sizin için önemli değilse bu ülkeleri araştırarak tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.
  3. Önemli bir ipucu bu ülkede bir süre sonra tekrar bir ziyaretinizin, toplantınızın, çalışmanızın veya gitme gerekçeniz olduğunu gösterir belgeyi ek olarak başvurunuz esnasında sunmanız. Örneğin Ocak ayında vize başvurusunda bulunuyorsanız Mayıs ayındaki bir başka uçak ve otel rezervasyonunu da başvurunuza eklemeniz uzun süreli vize alma şansınızı arttırabilir.
  4. Sağlık sigortanızı uzun süreli yaptırın. Diğer maddeler kadar destekleyici olmasa bile başvuru esnasında zorunlu olan sağlık sigortanızı seyahat günlerinize yönelik değil daha uzun süreli yapmanız da lehinize olacaktır.
  5. Banka hesabınızda olabildiğince fazla para göstermeye çalışın. Elbette banka hesabınızda fazla para olması başvurunuzu onaylayacak kurum açısından bir güvence olacaktır. Gerekirse yakınlarınızdan bir miktar borç alarak hesabınızda bulundurun, hesap dökümü aldığınızda bu paranın hesabınızda gözükmesi yeterli olacaktır.
  6. Seyahat bitiminde Türkiye’ye döneceğinizi kanıtlayan belgeler ekleyin. Burada sizi bağlayan ve geri dönmeniz için taahhüt olacak belgeler eklemeniz uzun süreli vize alma şansınızı çok arttıracaktır. Bunlar arasında en önemli olanı şüphesiz işyerinizden alacağınız belge. Sigortalı olarak çalıştığınız iş yerinizden alacağınız bir belge bir çok aşamada sizin için çok kolaylaştırıcı olacaktır. Bunun dışında SGK belgeleri, varsa üstünüze olan bir ev, araba ya da farklı gayrimenkul tapuları işinizi kolaylaştıracaktır.

Burada verilen bilgiler tabii uzun süreli vize almanızı garanti altına almaz ancak bu şartları sağlayan bir başvuru yaptığınızda rutin bir başvuruya nazaran şansınız çok daha yüksektir.

Seyahatiniz bol, yolunuz açık olsun. ✈