Erasmus+ programı kapsamındaki ülkelerde öğrenim gören ve kendi üniversitelerinde 1. yılını tamamlayan her öğrenci Erasmus+ programına katılarak 3 ile 12 ay arasında değişken sürelerle diğer ülkelerde eğitimlerine devam edebilmekteler.

Erasmus+ Programı
Hangi Ülkeleri Kapsamaktadır?

Erasmus+ ile Avrupa Birliğinde yer alan 30 farklı ülkede yer alan üniversitelerde öğreniminize devam edebilirsiniz. Avrupa Birliği ülkeleri dışında Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya, Lihtenştyan gibi ülkeler de Erasmus+ kapsamında yer alıyor.

İşte Erasmus+ İle gidebileceğiniz ülkeler:

Türkiye, Norveç, İzlanda, Makedonya, Lihtenştyan, Moldova, Gürcistan, Moldova, Belarus, Ermenistan, Azerbaycan, Karadağ, Kosova, Sırbistan, , Arnavutluk, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Slovenya, Slovakya, İsviçre, İsveç, Romanya, İrlanda, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Makedonya, Avusturya, Polonya, Romanya, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa ve Yunanistan.

Erasmus+ Programına
Katılabilmek İçin Şartlar Neler?

ERASMUS+ programında en önemli şartlardan birisi dil. Yabancı dil seviyenizin belirlenmesi için dil sınavına girmeniz gerekiyor. Bu sınavdan almış olduğunuz puan ve akademik başarınız(genel not ortalamanız) yeterli ise Erasmus+ programına dâhil olabiliyorsunuz.

Bu iki önemli şartı sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız gelin birde bu şartları biraz daha detaylandıralım sizlere:

  • Erasmus+ programına dâhil olabilmek için başvuru yapacağınız ülkede bir üniversiteye kayıtlı olmalısınız. Bu üniversitede “Hazırlık” dönemi haricinde en az iki dönem eğitim sürecini doldurduktan sonra programa katılmaya hak kazanabilirsiniz.
  • Gideceğiniz üniversitede dersleri iyi anlayabilmek ve çevrede iletişim eksikliği çekmemenizin için yeterli düzeyde yabancı dil bilmeniz gerekiyor.
  • Farklı bir Erasmus+ programına katılmamış olmalısınız.
  • Aranan akademik program başarısına sahip olmalısınız (Bu başarı puanı her üniversite için farklıdır ancak ortalama şu şekilde; 2.00 – 2.50/4.00, 70-75/100 yüksek).
  • TOEFL, IELTS, ÜDS sınavlarından yeterli puanı almalısınız.

Ülke Seçimini
Nasıl Yapacağım?

Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağladıysanız veya sağlayabileceğinizi düşünüyorsanız diğer bir önemli konu hangi ülkeye gideceğiniz. Bu seçim tamamen sizin eğitim gördüğünüz bölüme, gitmeyi düşündüğünüz ülkenin yaşam koşulları ve kültürüne bağlı. Hangi kültüre daha yakın hissediyorsanız ve hangi üniversitenin sizin için daha iyi olabileceğine inanıyorsanız en iyi yer orası olacaktır. Ama sizin için genel olarak öğrencilerin tercih ettiği iki ülkeden bahsedebiliriz.

  • Lizbon, Portekiz

Avrupa’nın en eğlenceli ve sıcak yüzünü görmek isteyenlerin yeridir Lizbon. Öğrencilerin Lizbon’u tercih etmesindeki en büyük neden Avrupa’nın en ucuz yeri olması. Tabii, tek bu avantajı mı var? Güzel havası, sıcakkanlı insanları ve lezzetli yemekleri ile insanları kendisine çeken Lizbon’un tercih edilmesi için görüldüğü gibi tek bir neden yok.

  • Budapeşte, Macaristan

Henüz Avrupa’nın para sistemine dâhil olmayan Macaristan hala kendi para birimi olan forinti para birimini kullanıyor. Bu sebeple diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha hesaplı olan bu ülke çevresindeki Türk tipi eserlerle sizi yabancı hissettirmeyecektir.

Erasmus+ hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız öğrencisi olduğunuz üniversitenin Erasmus ve Uluslararası İlişkiler Ofislerinden bilgi alabilir, başvuru yapabilirsiniz.

EYCA Kart’ın Erasmus+’da da Yanında!

Ve tabi ki Erasmus+ süresi boyunca da EYCA yanında. EYCA’nın Erasmus süresi boyunca sana sağlayabileceği faydalar için yurtdışı avantajlarımızı buradan incelemeyi unutmayın.

30 Ülkede 70.000’den Fazla Avantaj

EYCA ile Türkiye’deki indirimlerin yanı sıra 30 Avrupa ülkesinde 70.000’den fazla noktada indirim, avantaj, ücretsiz giriş hakkı gibi ayrıcalıklardan faydalanabilirsin.

Arnavutluk
Andorra
Avusturya
Azerbaycan
Belçika
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs
Çekya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Karadağ
Hollanda
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İtalya
Türkiye
Ukrayna
Birleşik Krallık

HENÜZ EYCA’NI ALMADIN MI?