Hepimiz dönem dönem büyük yurtdışı hayalleri kurarız. Oralarda okumak, yaşamak ve belki de çalışmak… Bu hayallerinizi gerçekleştirebileceğiniz belki de en uygun program ise Erasmus programıdır. Ülkemizde birçok üniversitenin Erasmus için farklı ülkelerle ve okullarla anlaşmaları mevcuttur. Bu yüzden okulunuzun anlaşması olduğu, dilediğiniz bir ülkede eğitiminize bir süre devam edebilirsiniz. Biz de EYCA olarak Erasmus’la yurtdışına gidecek arkadaşlara işlerine yarayabilecek bazı tavsiyeler vermek istedik.

ÖNCEDEN ARAŞTIRMANIZI YAPIN

Erasmus’la gideceğiniz ülkenin vize şartlarını önceden mutlaka araştırın. Bazı ülkeler, vize başvurularında istisnai belgeler isteyebilirler bunları önceden araştırıp hazırlamanız vize başvuru sürecinizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca alacağınız uçak biletlerini ne kadar erken alırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Paranızı, aylarca kalacağınız ülkede gezerek harcamak varken uçak biletlerine fazladan binlerce lira vermeye gerek var mı?

AZ EŞYA, ÇOK MUTLULUK

Ne kadar az eşyayla giderseniz o kadar iyidir. Çünkü gittiğiniz ülkeden hatıra olarak bir sürü şey almak isteyeceğinizi hepimiz biliyoruz. Gideceğin yerin iklimini araştırdıktan sonra gerçekten ihtiyacın olanları yanına alman bavulunun bir kısmını boş bırakman için oldukça yardımcı olacaktır.

TELEFONUNUZ ERASMUS’A HAZIR MI?

Telefonunuzun hafızasını gerekli uygulamalar ve çekeceğiniz bolca fotoğraf için boşaltın. Hatta telefonunuza sd kart takılabiliyorsa veya usb bellek bağlayabiliyorsanız mutlaka yedek bir bellek alın. Gideceğiniz ülkede işinize yarayacak harita ve çeviri gibi uygulamaları mutlaka indirin. Bir de o ülkede geçerli uygun fiyatlı GSM şirketlerini araştırın.

KÜLTÜREL DEĞİŞ TOKUŞ

Erasmus’ta tanıyabileceğiniz kadar farklı insan ve kültür tanımaya çalışın. Unutmayın, bu hayatınızın belki de en önemli fırsatlarından biri olabilir. Oradaki arkadaşlarınıza ikram etmek için lokum, Türk kahvesi, pişmaniye gibi yiyecekler götürebileceğiniz gibi ülkemize özel kültürel hediyelerde götürebilirsiniz. Hatta öğrenebiliyorsanız İngilizce’nin haricinde gittiğiniz ülkede konuşulan öbür dilleri de öğrenmeye çalışın.

BÜTÇENİZİ İYİ PLANLAYIN

Erasmus programı kapsamında verilen hibe miktarları gideceğiniz ülkeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. O yüzden gideceğiniz ülkeyi seçerken hibe miktarlarını ve hibesiz de gidebileceğiniz ülkeleri araştırmanızda fayda var. Bütçenize göre seçeceğiniz bir ülkede oldukça rahat edebilirsiniz. Hem sonuçta vizeniz olduktan sonra çevredeki birçok farklı ülkeyi de görebilirsiniz. Özellikle Avrupa’da uzun tren yolculukları oldukça zevkli ve kolaydır. Ancak tüm bunlar gözünüzü asla korkutmasın. Her an, her şeyin bir maliyeti vardır. Ama Erasmus ileride geriye dönüp baktığınızda tanıdığınız farklı kültürler, deneyimler ve diller sayesinde eğitim hayatınıza ve kariyerinize fayda sağlayacak, edineceğiniz yeni arkadaşlıklar ile de anılarınızda oldukça güzel yerler kaplayacaktır.

Bütçeni ve ihtiyaç duyabileceğin harcamalarını ne kadar planlasan da evdeki hesap her zaman çarşıya uymaz. İşte bu yüzden maliyetlerini kısmadan daha fazlasını yapabilmen için 30’dan fazla ülkede senin için bir çok avantaj geliştirdik. Bunun için tek yapman gereken EYCA Kartını Erasmus süresi boyunca yanında bulundurmak! Böylelikle hem ulaşım, konaklama, yeme-içme gibi temel harcamalarında hem de gezip görmek istediğin müzelerdeki fırsatlardan faydalanarak bütçene katkıda bulunabilirsin.

En güzel yatırım kendine yatırımdır. Asla yapmaktan çekinme…

30 Ülkede 70.000’den Fazla Avantaj

EYCA ile Türkiye’deki indirimlerin yanı sıra 30 Avrupa ülkesinde 70.000’den fazla noktada indirim, avantaj, ücretsiz giriş hakkı gibi ayrıcalıklardan faydalanabilirsin.

Arnavutluk
Andorra
Avusturya
Azerbaycan
Belçika
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs
Çekya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Karadağ
Hollanda
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İtalya
Türkiye
Ukrayna
Birleşik Krallık

HENÜZ EYCA’NI ALMADIN MI?