Çok gezmek kimisinde bir alışkanlıktır. Sürekli olarak gezi planları, yeni ülkeler ve kültürler, gidilecek farklı şehirler peşindedir. Kimi insan sabah yatağından kalkıp da işe bile gitmeye üşenirken kimi insanın dünyanın diğer ucundaki bir kafedeki kahvenin nasıl güzel olduğunu denemeyi heves etmesi, Uzak Doğu’daki festivallerden Güney Amerika’daki karnavallara kadar dünyayı merak etmesinin sebebi son yapılan çalışmalara göre genetik olabilir! İşte detaylar:

Bilim insanları tarafından DRD-7R geni olarak kodlanan ve “Wanderlust Geni” de denen bu gene sahip bireylerin, toplumun geri kalanına göre daha gezgin, meraklı oldukları ve yerinde duramadıkları saptanmış. Bu gen kodunun ‘’DRD4” kodlu genin bir uzantısı olduğu tespit edilmiş. DRD4 geni ise mutluluk ve haz ile ilgili olan dopamin seviyelerini düzenleyen bir gen.

Kimi insanın diğerlerine nazaran seyahat etmeye, heyecana, sürekli olarak farklı şehirlerle ilgili araştırmasına, ucuz uçak biletlerinin peşinden ayrılmamasına, resmi tatiller için daima bir gezgin yanının ortaya çıkmasına sebebiyet verenin de bu gen olduğunu 1999’dan beri yapılan ve 2018 yılı içinde net olarak ortaya konulmuş çeşitli çalışmalar göstermiş.

Bu genin toplumlardaki kişilerin %20’sinde bulunduğu tahmin edilmiş ve çok eski zamanlarda göçebe yaşayan kişilerin de bu gene sahip olabilecekleri çalışmalarda ön plana çıkan bilgilerden. Nitekim bu gene sahip bireylerin Afrika ve çevresinde daha fazla olduğu tespit edilmiş; yani ilk insanların ve göçebe toplumların bulunduğu coğrafi bölgelerde.

Sebebi ister genetik olsun, ister sadece merak; seyahat etmek bizi özgürleştiren ve farklı kılan harika bir olay. Yola düşen herkesin yolu açık olsun!