Ödeme Kartları

Ödeme yapmak amacıyla nakit para yerine kullanabileceğiniz kartlara ödeme kartı denir. Tüm dünyada ödeme kartları genellikle “kredi kartı” ile anılmaktadır. Ödeme kartlarının birçok ortak özelliği olsa da (TROY, Mastercard, Visa gibi ödeme şemaları, kart numaraları, son kullanım tarihleri gibi) ödeme kartları; kredi kartı, banka hesap kartı, ön ödemeli kart ve kapalı devre kart olmak üzere dörde ayrılır.

Türkiye’de 13-29 yaş aralığındaki gençlerin satın alma güçlerine destek olmak ve daha çok seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla hizmet veren Avrupa Gençlik Kartı (EYCA) da TROY şemalı bir ön ödemeli karttır.

Kredi Kartı (Credit Card) Nedir?

Kredi kartları, harcama işlemlerinizin hesabınızdaki paradan değil banka tarafından size bir aylık dilimler için tanımlanmış kredi bakiyesinden karşılandığı kartlardır. Kredi kartları herkes tarafından alınamayan, başvuru sonucunda geçmiş ve mevcut finansal durumunuzun değerlendirmesi sonucunda bakiyesi belirlenen kartlardır. Bu kartlarla ATM’lerin yanısıra tüm pos cihazlarında ve e-ticaret sitelerinde de kullanılabilir. Kredi kartının en büyük avantajı taksitli alışveriş imkanıdır.

Kredi kartı ile yapılan harcamalar için kullanıcılar bankaya, en fazla banka tarafından belirlenen kredi bakiyesi kadar olacak şekilde ve aylık periyotlarda borçlandırılır. Kart sahibi her ay hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihleri arasında, o ay yapmış olduğu harcamalar sonucu oluşan borcunun tamamını ya da bir kısmını ödemek zorundadır. Borcun tamamı ödendiğinde faiz ödenmeyen kredi kartlarında, asgari ödeme tutarı (Bir yıldan eski kartlar için borcun %30’u, bir yılı doldurmamış kartlar için borcun %40’ı) kadar veya üstünde yapılan ödemeler için kalan borca akdi faiz (akdi faiz oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 3 ayda bir açıklanır, 2019 yılının 3. çeyreği için belirlenen akdi faiz oranı %2’dir) uygulanır. Asgari ödeme tutarının altında ödeme yapılması veya hiç ödeme yapılmaması durumunda ise kalan borcun asgari ödeme tutarına kadar olan kısmına gecikme faizi (gecikme faizi oranı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından 3 ayda bir açıklanır, 2019 yılının 3. çeyreği için belirlenen gecikme faizi oranı %2,4’dür), asgari ödeme tutarı dışında kalan kısmına ise akdi faiz uygulanır. Ayrıca bir takvim yılı içinde asgari ödeme tutarı üç kere geç ödenirse kredi kartı bir sonraki yıla kadar nakit kullanıma kapatılır.

Özetle kredi kartları bankalar tarafından sunulan, gelir durumu ile geçmiş ve mevcut finansal durumun değerlendirilmesi sonucunda bakiyesi belirlenen, kullanıcıyı borçlandıran, aylık periyotlarla borcun ödenmesi gereken kartlardır. Neredeyse tüm bankalar tarafından sunulan kredi kartları yıllık kart aidatı adı altında, bankadan bankaya değişen fiyatlarda ücret alırlar. Kredi kartı sunan bankalar, mevzuat gereği aidatsız kredi kartı da sunmak zorundadır ancak bu kartlar genellikle taksit, puan ve avantaj programlarının dışında tutulurlar.

Diğer Kart Türleri

Ön Ödemeli Kart (Prepaid Card) Nedir?

Ön ödemeli kartlar, borçlandırmayan, karta yatırdığınız para kadar harcama ve para çekme işlemi yapabildiğiniz, hizmet sağlayıcı kuruluşun sizin paranızı gecelik faiz vb. finansal araçlarda değerlendirerek para kazanmasına izin vermeyen, bankalar olmadan ödeme yapmayı sağlayan araçlardır. Daha fazlası için tıklayın…

Banka Kartı (Debit Card) Nedir?

Banka hesap kartları, genellikle borçlandırmayan, hesabınızda bulunan para kadar harcama ve para çekme işlemi yapabildiğiniz, arkasında bir banka mevduat hesabı bulunan kartlardır. Bankalar hesabınızda bulunan parayı finansal araçlarda kullanarak para kazandığı için hesap kartları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak kullanıcılardan genelde yıllık olmak üzere 3 aylık veya 6 aylık dönemlerde hesap işletim ücreti alınmaktadır. Daha fazlası için tıklayın…

30 Ülkede 70.000’den Fazla Avantaj

EYCA ile Türkiye’deki indirimlerin yanı sıra 30 Avrupa ülkesinde 70.000’den fazla noktada indirim, avantaj, ücretsiz giriş hakkı gibi ayrıcalıklardan faydalanabilirsin.

Arnavutluk
Andorra
Avusturya
Azerbaycan
Belçika
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs
Çekya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Karadağ
Hollanda
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İtalya
Türkiye
Ukrayna
Birleşik Krallık

HENÜZ EYCA’NI ALMADIN MI?