Ödeme Kartları

Ödeme yapmak amacıyla nakit para yerine kullanabileceğiniz kartlara ödeme kartı denir. Tüm dünyada ödeme kartları genellikle “kredi kartı” ile anılmaktadır. Ödeme kartlarının birçok ortak özelliği olsa da (TROY, Mastercard, Visa gibi ödeme şemaları, kart numaraları, son kullanım tarihleri gibi) ödeme kartları; kredi kartı, banka hesap kartı, ön ödemeli kart ve kapalı devre kart olmak üzere dörde ayrılır.

Türkiye’de 13-29 yaş aralığındaki gençlerin satın alma güçlerine destek olmak ve daha çok seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla hizmet veren Avrupa Gençlik Kartı (EYCA) da TROY şemalı bir ön ödemeli karttır.

Ön Ödemeli Kart (Prepaid Card) Nedir?

Ön ödemeli kartlar, tıpkı kredi kartları ve banka kartları gibi bir kart şemasıyla hazırlanan, fiziki pos, mobil pos, sanal pos ve atm gibi araçlarla kullanılan ödeme kartlarıdır. Arkasında bir kredi veya mevduat hesabı yerine elektronik para hesabı çalışan bu kartlar elektronik para kuruluşları ve bankalar tarafından üretilebilmektedir. Elektronik para kuruluşları 6493 sayılı kanun kapsamında, BDDK lisans ve denetimine tabi olarak kurulan kuruluşlardır.

Herhangi bir ödeme şemasına sahip ön ödemeli kartlar pos cihazlarında, e-ticaret sitelerinde ve ATM’lerde kullanılabilir. Ön ödemeli kartlarla tıpkı banka kartlarında olduğu gibi ödeme yapma, para yatırma, para çekme, para gönderme işlemleri yapılabilir. Ön ödemeli kartlar, kredi kartı gibi borçlandırmaz ve yalnızca karta yatırılan para kadar harcama yapmanıza izin verir. Banka hesap kartlarından (debit) farkları ise arkada bir mevduat hesabının ve bazı bankalarda sunulduğu gibi avans hesabının olmamasıdır.

Ön ödemeli kartlar banka ve kredi kartlarından farklı olarak isimsiz (anonim) olarak da kullanılabilir. Ancak bu durumda yasal olarak bazı işlem kısıtları bulunmaktadır. Örneğin mevzuat gereği anonim kartlarda hesaba yatırılabilecek en yüksek tutar 750 ₺’dir.

Özetle ön ödemeli kartlar, borçlandırmayan, karta yatırdığınız para kadar harcama ve para çekme işlemi yapabildiğiniz, hizmet sağlayıcı kuruluşun sizin paranızı gecelik faiz vb. finansal araçlarda değerlendirerek para kazanmasına izin vermeyen, bankalar olmadan ödeme yapmayı sağlayan araçlardır. Hesapta tutulan para elektronik para kuruluşları tarafından finansal araçlarda kullanılamadığı için ön ödemeli kartlar kart ücreti karşılığında sunulmakta, bazı kart ihraç eden kuruluşlar aylık işlem ücreti gibi kesintiler de yapabilmektedir.

Diğer Kart Türleri

Kredi Kartı (Credit Card) Nedir?

Kredi kartları bankalar tarafından sunulan, gelir durumu ile geçmiş ve mevcut finansal durumun değerlendirilmesi sonucunda bakiyesi belirlenen, kullanıcıyı borçlandıran, aylık periyotlarla borcun ödenmesi gereken kartlardır. Neredeyse tüm bankalar tarafından sunulan kredi kartları yıllık kart aidatı adı altında, bankadan bankaya değişen fiyatlarda ücret alırlar. Daha fazlası için tıklayın…

Banka Kartı (Debit Card) Nedir?

Banka hesap kartları, genellikle borçlandırmayan, hesabınızda bulunan para kadar harcama ve para çekme işlemi yapabildiğiniz, arkasında bir banka mevduat hesabı bulunan kartlardır. Bankalar hesabınızda bulunan parayı finansal araçlarda kullanarak para kazandığı için hesap kartları ücretsiz olarak sunulmaktadır. Ancak kullanıcılardan genelde yıllık olmak üzere 3 aylık veya 6 aylık dönemlerde hesap işletim ücreti alınmaktadır. Daha fazlası için tıklayın…

30 Ülkede 70.000’den Fazla Avantaj

EYCA ile Türkiye’deki indirimlerin yanı sıra 30 Avrupa ülkesinde 70.000’den fazla noktada indirim, avantaj, ücretsiz giriş hakkı gibi ayrıcalıklardan faydalanabilirsin.

Arnavutluk Andorra Avusturya Azerbaycan Belçika Bulgaristan Hırvatistan Kıbrıs Çekya Finlandiya Fransa Almanya Yunanistan Macaristan Litvanya Lüksemburg Malta Karadağ Hollanda Polonya Portekiz Romanya Rusya Sırbistan Slovakya Slovenya İspanya İsveç İtalya Türkiye Ukrayna Birleşik Krallık

HENÜZ EYCA'NI ALMADIN MI?