Teknoloji sayesinde her geçen gün daha birbirine bağlı ve globalleşen bir dünya üzerinde yaşıyoruz. Dünyamızın diğer ucundaki biriyle kurduğumuz bağlantının hızı her geçen gün artıyor ve bu artış 10 sene önceki gibi bir artış değil; artık kendini katlayarak ilerleyen geometrik bir artıştan söz etmek mümkün. Peki, globalleşen bu dünyada birbirimize olan dijital bağlılığımız bu denli artarken biz sosyal bireyler olarak, kendi aramızdaki bağı ne kadar sağlam sürdürebiliyoruz?

Dijital yaşamın bizi çok daha özgür ve eşit kıldığına inanıyorum ancak bunu aynı zamanda kendi sosyal ilişkilerimizde de uygulayabilir hale geldiğimizde gerçek manada özgür ve eşit olacağız. Birçoğumuz hala bilmediğimiz insanlara, farklı kültürlere ve alışık olmadığımız yaşam biçimlerine karşı önyargılıyız. Tanımaya çalışmadan acımasızca eleştirip, yargılayabiliyoruz. Sanırım tanımaktan korkuyoruz çünkü bilmediğimiz bir şeye karşı kendimizi koruma içgüdüsüyle, ondan uzak durmak alışkanlığını çok küçükken kazanmışız, uyguluyoruz. Sorgulamadan…

Ne zaman ki bir tesadüf eseri bu korkumuzu unutup farklı olanla tanışıyoruz, işte o zaman duyduğumuz heyecan bizi daha fazlasını bilmeye cesaretlendiriyor. Kendi adıma, bu heyecanı tadalı 10 sene kadar oluyor hatırladığım… Sonrasında ise bilinçli olarak bu alanda katıldığım çalışmalar bugün dünyamıza daha geniş bir pencereden bakabilmemi sağlayan tecrübeleri kazandırdı bana. Daha birlikte bir dünya üzerinde, daha özgür ve eşit yaşayabilmek için daha çok bir araya gelmeliyiz diyorum.

İyi anlaşıp, güzel paylaşımlarda bulunabileceğimiz insanlar yalnızca bildiğimiz çevremizde yer almıyorlar, lütfen bir adım öteye atın ve yanına gidip “ötekiyle” tanışın. Bunu gerçekleştirebileceğiniz en iyi yöntemlerden birinin uluslararası bir projede yer almak olduğunu düşünüyorum. İlgi alanınıza uygun, sizinle benzer dert ve amaçlara sahip gençlerle tanışabileceğiniz bir proje seçin ve şimdi katılın! Hayatınızın en unutulmaz deneyimlerinden birini elde edeceğinizi size daha gitmeden garanti edebilirim. Korkmayın, farklıyı tanıyın ve aslında temel değerlerimizde ne kadar da çok ortak yönümüz olduğunu fark edin! Sonra zaten daha fazlasını bilmek için kendinizi tutamayacaksınız. Her geçen gün daha da birbirine bağlanan dijital dünyada kaybolup, kendi aramızdaki bağları koparmadan, gerçek dünyamızı birbirine daha sıkı bağlı bir yer haline getirmek bizim elimizde. Önyargılarımızı kırıp el ele verdiğimizde, aşamayacağımız sınır tanımıyorum. Sınırları olmayan, daha birlikte bir dünya için el ele!

Türkiye Girişimcilik Vakfı (Girvak) Fellowlarından İpek Aysel’in girisimle.com‘da yayınlanan Uluslararası Projelere Katılım ve Dünya Vatandaşı Olmak başlıklı yazısı alıntılanmıştır.

30 Ülkede 70.000’den Fazla Avantaj

EYCA ile Türkiye’deki indirimlerin yanı sıra 30 Avrupa ülkesinde 70.000’den fazla noktada indirim, avantaj, ücretsiz giriş hakkı gibi ayrıcalıklardan faydalanabilirsin.

Arnavutluk
Andorra
Avusturya
Azerbaycan
Belçika
Bulgaristan
Hırvatistan
Kıbrıs
Çekya
Finlandiya
Fransa
Almanya
Yunanistan
Macaristan
Litvanya
Lüksemburg
Malta
Karadağ
Hollanda
Polonya
Portekiz
Romanya
Rusya
Sırbistan
Slovakya
Slovenya
İspanya
İsveç
İtalya
Türkiye
Ukrayna
Birleşik Krallık

HENÜZ EYCA’NI ALMADIN MI?