Hangi vasıtayla yolculuk yaparsan yap, uzun mesafelerde uyku problemi yaşıyorsan o yol sana eziyete dönüşecektir. Ancak alacağın birkaç küçük önlem yolda iyi bir uyku çekmene yardımcı olabilir. İşte sana özel derlediğimiz yolculuklarda iyi uyuma tüyoları…

Yolculuk saati

Eğer yolculuk süren 8 saati aşıyorsa, gece yolculuğunu tercih etmende fayda var. Gündüz yolculukları sırasında uykuya dalmak çok daha zor olur.

Yolculuk yastığı

Yolculukta uyuyamamanın en temel nedenlerinden biri başını uygun bir yere dayayamaman olabilir. Bu yüzden yanına küçük bir yolculuk yastığı alabilirsin.

Giysiler

Yolculuk sırasında rahat, kan dolaşımını zorlamayan ve esnek kıyafetleri tercih etmelisin. Çünkü İyi bir uyku için öncelikle bedeninin rahat olması gerek. Yolculuk sırasında elbette pijamanı giymene gerek yok, ama eşofman ve bol bir t-shirt giyebilirsin.

Sıvı tüketimi

Uzun yolculuklar öncesinde ve sırasında fazla sıvı tüketmek insanı strese sokarak uykuya dalmasına engel olur. Yolculuk boyunca rahat etmek istiyorsan az sıvı tüketmeni tavsiye ederiz.

Uykunu getirecek eşyalar

Yolculuk esnasında uykuya dalmakta güçlük çeken biriysen, gözlerini biraz yorarak ve zihninizi boşaltarak bunu sağlamaya çalışabilirsiniz. Bu yüzden yanında müzik dinleyebileceğiniz bir kulaklık, kitap ya da dergi bulundurman güzel olacaktır.

Koltuğun konumu

Eğer klostrofobin yoksa seyahat ederken kafanı dayayabileceğiniz cam kenarı tercih edebilirsin.

Molalar

Yolculuk sırasında verilen her molayı mutlaka değerlendir. Herhangi bir ihtiyacın olmasa bile temiz hava almak ve kan dolaşımını hızlandırmak için mutlaka dışarı çık.

Yediklerine dikkat et

Uzun yolculuklara başlamadan birkaç saat önce mideni rahatsız etmeyecek şekilde karnını doyur. Baharatı ve tuzu fazla olmayan yemekleri tercih etmelisin. Uzun süre hareketsiz kalacağını düşünerek mideni tıka basa doldurma.